Construiți o diagramă cu puncte

Comparați măsurători folosind puncte stivuite în intervale comune.

Ghiduri · Grafice · Lectură de 4 minute

Comenzile aplicației, identificatorii foilor de lucru și valorile datelor demonstrative își păstrează forma originală. Capturile de ecran, graficele și fișierele de descărcat sunt în engleză. Exemplele științifice păstrează notația engleză originală: punct zecimal și virgulă pentru mii. Numerele și prețurile de prezentare folosesc formatul românesc.

Exemplu: rezistența adezivilor

Exemplul înregistrează 80 de îmbinări lipite, câte 20 pentru fiecare dintre cele patru formule de adeziv. Rezistența este măsurată în MPa.

Descărcați datele exemplului (CSV)

Acesta este același exemplu ca în Help. Fișierul CSV conține observațiile de importat.

1. Creați analiza

În bara laterală, deschideți Plots și creați o analiză. Dați-i un nume, selectați New blank worksheet, apoi alegeți Create analysis.

2. Importați datele

În Worksheet, alegeți Import. Selectați fișierul CSV descărcat sau lipiți conținutul acestuia. Setați separatorul de câmpuri la Comma, folosiți Decimal dot și bifați First row contains column names. Previzualizați importul, apoi alegeți Import into worksheet.

3. Atribuiți coloanele de intrare

În Inputs, alegeți Dotplot la Chart type. La Data arrangement, alegeți One variable by group.

Deschideți selectorul de coloane pentru Measurement și selectați lap_shear_strength_mpa. La Grouping column, selectați adhesive. Fiecare punct va reprezenta o îmbinare lipită.

4. Configurați opțiunile graficului

În Statistics, alegeți Automatic la Bins. În Layout, alegeți First appearance la Order. Păstrați Blank categories or groups la Exclude and disclose. Grupurile folosesc clase comune și panouri aliniate.

Deschideți Labels și introduceți Compare strength using stacked observations la Chart title. Lăsați Horizontal axis label și Vertical axis label goale, pentru a folosi etichetele sursei.

Plots: Fila Inputs cu asocierile și setările exemplului
Datele introduse pentru diagrama cu puncte, cu atribuirea coloanelor, opțiunile graficului și titlul exemplului. Vedeți imaginea la dimensiune completă (se deschide într-o filă nouă)

5. Creați graficul

Alegeți Create chart, apoi deschideți Results. Verificați Data used înainte de a compara graficul cu acest ghid. Participă toate rândurile stocate în foaia de lucru; sortarea sau filtrarea foii nu modifică eșantionul analizat.

6. Interpretați rezultatele

  1. Citiți punctele

    Fiecare punct reprezintă o îmbinare. Valorile din aceeași clasă se stivuiesc vertical, cu poziții orizontale în centrele claselor. Toate cele patru panouri folosesc aceleași clase și aceeași scară a rezistenței în MPa.

  2. Citiți Adeziv B (Adhesive_B)

    Cele 20 de îmbinări B se întind în intervalul 10.66–15.34 MPa, cu o mediană de 13.255 MPa. Folosiți stivele de puncte pentru a vedea care intervale de rezistență apar cel mai frecvent.

    Comparați rezistența folosind observații stivuite · Adhesive_B
    Douăzeci de rezistențe ale îmbinărilor Adeziv B (Adhesive_B), stivuite în clase comune tuturor celor patru formule de adeziv. Vedeți graficul la dimensiune completă (se deschide într-o filă nouă)
  3. Comparați Adeziv C (Adhesive_C)

    Comparați C cu A: mediana lui C este 15.215 MPa, iar a lui A este 12.99 MPa. Intervalele lor observate se suprapun. Folosiți scara orizontală comună pentru a compara centrele fără a presupune că fiecare îmbinare C este mai rezistentă decât fiecare îmbinare A.

    Comparați rezistența folosind observații stivuite · Adhesive_C
    Douăzeci de rezistențe ale îmbinărilor Adeziv C (Adhesive_C), stivuite în clase comune tuturor celor patru formule de adeziv. Vedeți graficul la dimensiune completă (se deschide într-o filă nouă)
  4. Comparați Adeziv D (Adhesive_D)

    Panoul D se suprapune cu celelalte formule de adeziv. Citiți intervalul și mediana sa exacte în Rezumatul datelor, în loc să le estimați din centrele claselor.

    Comparați rezistența folosind observații stivuite · Adhesive_D
    Douăzeci de rezistențe ale îmbinărilor Adeziv D (Adhesive_D), stivuite în clase comune tuturor celor patru formule de adeziv. Vedeți graficul la dimensiune completă (se deschide într-o filă nouă)
  5. Comparați Adeziv A (Adhesive_A)

    Folosiți panoul A pentru a verifica contrastul C față de A pe aceeași scară. Rezumatul datelor conține medianele și intervalele exacte pentru toate cele patru formule de adeziv.

    Comparați rezistența folosind observații stivuite · Adhesive_A
    Douăzeci de rezistențe ale îmbinărilor Adeziv A (Adhesive_A), stivuite în clase comune tuturor celor patru formule de adeziv. Vedeți graficul la dimensiune completă (se deschide într-o filă nouă)
  6. Alegeți comparația următoare

    Citiți măsurătorile exacte în Plasarea punctelor: centrele claselor sunt poziții de afișare, nu valori sursă modificate. Folosiți graficul de intervale sau o analiză ANOVA potrivită pentru a compara mediile; diagrama cu puncte singură nu stabilește un efect al formulei adezivului.

Mai multe detalii: citiți fiecare secțiune de rezultate

Tabelele complete de rezultate folosesc șase cifre semnificative, ca în Help.

Date utilizate

Rânduri ale foii de lucru indică 80; Observații eligibile în toate seriile indică 80; Observații excluse indică 0. Sunt folosite toate rândurile sursă. Verificați aceste numere și păstrați atribuirea coloanelor din exemplu când comparați execuții. Sortarea și filtrele foii de lucru nu schimbă eșantionul analitic.

Toate rândurile stocate sunt luate în considerare în ordinea originală. Sortarea și filtrele foii de lucru nu modifică eșantionul analizat.

Date utilizate · 1 rând
Rânduri ale foii de lucruObservații eligibile în toate seriileObservații excluse
80800

Rezumatul datelor

Seria indică măsurătoarea sau grupul. Valide și Lipsă indică numere de observații; Media și Mediana descriu centrul. Abaterea standard a eșantionului descrie dispersia. Minimul și Maximul sunt extremele observate; Q1 și Q3 delimitează jumătatea centrală. Aceste sinteze descriu observațiile înregistrate, nu limite de acceptare.

Rezumatul datelor · 4 rânduri
SerieValideLipsăMedieAbaterea standard a eșantionuluiMinimQ1MedianăQ3Maxim
Adhesive_B20013.29551.201610.6612.697513.25514.232515.34
Adhesive_C20015.1781.1207612.8814.567515.21515.74517.07
Adhesive_D20014.24151.0734111.513.87514.4715.08515.79
Adhesive_A20012.96551.0818810.2712.482512.9913.692515

Plasarea punctelor

Serie identifică formula adezivului, iar Rând în foaia de lucru localizează îmbinarea. Valoare este rezistența sa originală în MPa. Marginea inferioară a clasei și Marginea superioară a clasei localizează intervalul comun de afișare; Poziție în stivă separă punctele din acel interval. Gruparea în clase nu înlocuiește rezistența sursă.

Plasarea punctelor · 80 de rânduri
SerieRând în foaia de lucruValoareMarginea inferioară a claseiMarginea superioară a claseiPoziție în stivă
Adhesive_B112.5612.536713.29221
Adhesive_B512.7412.536713.29222
Adhesive_B1010.6610.2711.02561
Adhesive_B1411.8311.781112.53671
Adhesive_B1613.1612.536713.29223
Adhesive_B1914.0113.292214.04781
Adhesive_B2014.314.047814.80331
Adhesive_B2114.8514.803315.55891
Adhesive_B2312.7112.536713.29224
Adhesive_B2414.3314.047814.80332
Adhesive_B2511.2811.025611.78111
Adhesive_B2813.4713.292214.04782
Adhesive_B4013.6713.292214.04783
Adhesive_B5212.912.536713.29225
Adhesive_B5415.3414.803315.55892
Adhesive_B6214.2114.047814.80333
Adhesive_B6912.6612.536713.29226
Adhesive_B7113.0812.536713.29227
Adhesive_B7313.3513.292214.04784
Adhesive_B7514.814.047814.80334
Adhesive_C214.8814.803315.55891
Adhesive_C414.6614.047814.80331
Adhesive_C712.8812.536713.29221
Adhesive_C1116.5416.314417.071
Adhesive_C1315.7315.558916.31441
Adhesive_C1715.7115.558916.31442
Adhesive_C2213.6113.292214.04781
Adhesive_C2716.9616.314417.072
Adhesive_C2914.2914.047814.80332
Adhesive_C3215.2214.803315.55892
Adhesive_C3415.2114.803315.55893
Adhesive_C3815.7915.558916.31443
Adhesive_C3916.0215.558916.31444
Adhesive_C4214.2614.047814.80333
Adhesive_C4714.9814.803315.55894
Adhesive_C6415.5815.558916.31445
Adhesive_C6515.1314.803315.55895
Adhesive_C6713.3413.292214.04782
Adhesive_C7015.715.558916.31446
Adhesive_C7817.0717.0717.82561
Adhesive_D314.3614.047814.80331
Adhesive_D615.2114.803315.55891
Adhesive_D1212.5912.536713.29221
Adhesive_D2614.7214.047814.80332
Adhesive_D3512.5812.536713.29222
Adhesive_D4115.3414.803315.55892
Adhesive_D4813.9813.292214.04781
Adhesive_D4914.5914.047814.80333
Adhesive_D5315.1914.803315.55893
Adhesive_D5513.4713.292214.04782
Adhesive_D5613.913.292214.04783
Adhesive_D5713.8913.292214.04784
Adhesive_D5815.0514.803315.55894
Adhesive_D6011.511.025611.78111
Adhesive_D6114.5814.047814.80334
Adhesive_D6313.8313.292214.04785
Adhesive_D6615.2514.803315.55895
Adhesive_D7214.7114.047814.80335
Adhesive_D7415.7915.558916.31441
Adhesive_D7614.314.047814.80336
Adhesive_A81514.803315.55891
Adhesive_A913.6713.292214.04781
Adhesive_A1513.913.292214.04782
Adhesive_A1811.2311.025611.78111
Adhesive_A3011.7111.025611.78112
Adhesive_A3112.8912.536713.29221
Adhesive_A3313.3713.292214.04783
Adhesive_A3613.0912.536713.29222
Adhesive_A3712.2811.781112.53671
Adhesive_A4310.2710.2711.02561
Adhesive_A4412.211.781112.53672
Adhesive_A4513.7613.292214.04784
Adhesive_A4612.5512.536713.29223
Adhesive_A5013.6313.292214.04785
Adhesive_A5112.8512.536713.29224
Adhesive_A5912.7312.536713.29225
Adhesive_A6812.8712.536713.29226
Adhesive_A7713.7913.292214.04786
Adhesive_A7913.3313.292214.04787
Adhesive_A8014.1914.047814.80331

7. Creați un raport

Păstrați graficele native și Data used, împreună cu Data summary, Dot placement. Notați atribuirea coloanelor și opțiunile graficului. Includeți contextul studiului și orice verificări ale observațiilor neobișnuite. Păstrați unitățile graficului și limitările descrise în prezentare.

Alegeți Add to report din analiza finalizată. Deschideți Choose individual items and advanced options pentru a selecta tabele și grafice, apoi alegeți Add to draft. Elementele ascunse rămân în analiza salvată.

Denumiți raportul și adăugați scopul studiului și interpretarea dumneavoastră. Alegeți Save, verificați Preview, apoi utilizați Export → Download HTML. Exemplul de mai jos conține întregul conținut selectat, inclusiv rezultatele care depășesc un singur ecran.

Acest raport a fost generat în aplicație și este în engleză. Rezultatele complete din aplicație pentru acest exemplu Help, inclusiv tabelele, graficele și notele de execuție aplicabile. Numerele din rapoarte folosesc precizia afișată în aplicație. Graficele exportate sunt statice. Pe ecrane înguste, derulați orizontal graficele și tabelele late.
Vedeți raportul demonstrativ: Diagramă cu puncte — Comparați rezistența folosind observații stivuite

Folosim Microsoft Clarity pentru a înțelege cum utilizează vizitatorii acest site, inclusiv prin înregistrări ale sesiunilor și hărți termice. Puteți folosi site-ul fără să acceptați analiza traficului.

Opțiunea dumneavoastră este păstrată în acest browser timp de șase luni. Informare privind confidențialitatea

Opțiunea actuală: Neselectată.